A munkahelyi korrupció alatt azt az etikátlan gyakorlatot értjük, amikor valaki a pozícióját vagy befolyását arra használja fel, hogy mások kárára személyes hasznot húzzon belőle. Ilyen esetekben cégen belül leggyakrabban egy hatalommal való visszaélés mutatkozik meg a munkavállaló vagy a munkáltató részéről – megeshet, hogy a munkavállaló arra használja fel a pozícióját, hogy előnyökhöz jusson saját maga vagy családtagjai számára, így tehát előtérbe helyezi személyes érdekeit a cégével szemben.
Ennek számos formája lehet, beleértve a nepotizmust, a megvesztegetést, a sikkasztást, a zsarolást és egyéb. A korrupció kialakulásának társadalmi feltétele egy hierarchikus viszony a javak feletti rendelkezésben és a szűkösen rendelkezésre álló erőforrások megszerzésében (Takács – Csapodi – Takács-György, 2017).
A munkahelyi korrupciónak három fő kategóriája van.
Először is, a tranzakciós korrupció, ami a munkavállalók és a munkáltatók között fordul elő.
Másodszor, a politikai korrupció, ami magába foglalja a munkahelyi hatalommal való visszaélést egy személy vagy szervezet javára (vállalati politika).
Végül pedig az intézményi korrupció, amely merőben a személyes kapcsolatok munkahelyi összeférhetetlenségére utal.
A kenőpénz is a korrupció egy formája. Előfordulhat például, hogy egy audit vagy ellenőrzés során maga az auditort vagy a cég munkavállalóit utasítják arra, hogy bizonyos problémákról hallgassanak kenőpénzekért cserébe. Illetve megeshet, hogy egyes munkavállalók azért választanak bizonyos beszállító partnereket a cég mellé, mert tőlük komoly pénzbeli juttatásokra számíthatnak.
Kik lehetnek korrupció által érintettek?
Sajnos elmondható, hogy a korrupció számos formája megtalálható minden egyes országban. A korrupció metaforikusan jellemezhető kórként is, egyszer megfertőzve egy szektort, lassan, de biztosan töri előre az utat akár a legmagasabb politikai szintekre is. Ez lehet egy ú.n. „bottom-up” vagy „top-down” folyamat, tehát fentről lefelé vagy fordítva haladva a gazdasági hierarchiában.
A „Corruption Perception Index” (CPR, magyarul Korrupció Észlelési Index) a Transparency International (TI) szervezete által felállított kvantitatív eszköze a korrupció megállapításának nemzetközi szinten, országokra bontva. Az index 0-100-ig terjedő skálán (0= magas korrupció, 100= tiszta) határozza meg egy adott ország korrupciójának érzékelt szintjét a közszférában.
Magyarország 2021. évi indexe 43-as értékű volt.
Ábra 1: 2021. évi magyarországi Korrupciós Észlelési Index (TI, https://www.transparency.org/en/cpi/2021, lehívva 2022.11.21.)
A fejlődéshez elengedhetetlen az államigazgatás, a gazdaság és a civil szféra szoros együttműködése. Amennyiben a belső feszültségek nem tarthatóak, úgy a korrupció beszivároghat minden szférába.
A legnagyobb multinacionális cégek komoly erőforrásokat fordítanak arra a célra, hogy elkerüljék a munkahelyi korrupciót. Ez nem véletlen, hiszen a korrupció nem csupán gazdaságilag érintheti negatívan a vállalatot, hanem a hírnevét, márkaértékét is tönkreteheti.
Fontos továbbá hangsúlyoznunk, hogy a korrupció lehetősége kis- és középvállalkozások esetén is ugyanúgy fennáll, így arra ösztönzünk minden cégtulajdonost, hogy építsen ki egy stratégiát a korrupció elkerülése és felismerése érdekében.
Hogyan kerülhető el a munkahelyi korrupció?
A munkahelyi korrupció elkerüléséhez feltétlenül szükséges egy olyan cégpolitika, ami határozottan kiáll a korrupciós tevékenységek ellen, a szervezeti transzparencia, valamint a cég számára legfontosabb értékek mellett. Ezt a politikát pedig nem elég rendszeresen oktatni, hanem élni kell.
A korrupció elkerülését szervezeti szinten az alábbi módszerek segíthetik:
- Egy erős cégpolitika felállítása etikai kódexxel,
- A cégre vonatkozó jogszabályok ismertetése és betartatása,
- Az egyes érdekelt felek igényeinek, céljainak és kockázatainak meghatározása,
- A cégen belüli transzparencia biztosítása,
- A döntések decentralizálása és döntési szabályrendszerek bevezetése,
- A beszállító- és vevőszerzés folyamatának szabályozása és mutatókhoz való kötése.
A menedzsment és a vezetés szerepe a korrupció megelőzésében
A vállalat menedzsmentjének nagy szerepe van a céges etikai kódex betartásában. Nem véletlenül él az a mondás, hogy „fejétől bűzlik a hal”: ha a cég vezetői nem statuálnak példát a cég etikai kódexére és politikájára vonatkozóan, akkor a munkavállalók sem tesznek másképpen.
Így tehát a menedzsment felelőssége, hogy fenntartsa a transzparenciát, a szabályrendszerek és minősítési rendszerek működését.
Ennek legfontosabb módszerei:
- A rendszeres oktatás és tréning,
- Átvilágítások és ellenőrzések szervezése, akár külső partnerekkel,
- Átvilágítási folyamatok integrálása a HR folyamatokba,
- A cég legfontosabb eredményeinek, trendjeinek ismertetése a transzparencia fenntartásának érdekében,
- Motivációs rendszerek bevezetése.
Amikor felmerül a korrupció gyanúja cégen belül
Amikor felvetődik bennünk a korrupció gyanúja, olyankor már nem elég csak felmérni a megelőzés lehetséges módszereit: gyorsan és hatékonyan kell cselekedni.
Emellett természetesen a korrupció felszámolásának módját és lépéseit is tudatosan kell meghatároznunk, hiszen nem állhatunk csak neki kérdezősködni a menedzsmenten belül, hogy észlelt-e bárki ilyen magatartást.
A korrupció gyanúja különböző reakciókat válthat ki a vezetőkből: valaki nem akar tudomást venni róla és elnyomja a korrupció gondolatát, valaki a lehető legnagyobb titokban szeretné tartani, ezért egy belső etikai bizottságon keresztül igyekszik kezelni a helyzetet.
A FIFA talán napjaink egyik legismertebb példája arra, hogy mennyire nem hatékony a „belső tisztogatás” – aki valóban szándékozik leszámolni a korrupcióval, annak érdemes egy kívülálló partner segítségét kérni.
A korrupt sejtek feltárása és eliminálása oly diszkrét módon, hogy a vállalat hírneve lehetőleg ne sérüljön felettébb speciális szaktudást és tapasztalatot követel. Véleményünk szerint a stabil gazdasági fejlődéshez és gyümölcsöző nemzetközi kapcsolatok kialakításához elengedhetetlen az etikus üzleti politika, így partnereinket és Önt is arra bíztatjuk, hogy előzze meg a bajt és ha esetleg gyanakszik korrupt magatartásra, úgy lépje meg a korrupt tevékenység megszüntetésének első lépéseit.