A vagyonvédelmen belül a vagyonkezelés is tekinthető egy védelmi módszernek, melyen belül különböző módok és eszközök léteznek. Ezek szerkezetükben és jogi keretükben különböznek egymástól. Emellett gyakran az egyén individuális vagyoni helyzetétől, céljaitól és kockázati profiljától függően alkalmazandóak és kombinálandóak.

Pont ezért fontos, hogy minden jogi és pénzügyi lehetőséget feltérképezve, szakemberekkel mérjük fel az egyes opciókat. A hatékony vagyonkezelés széleskörű szakmai tudást követel a jog, adózás, pénzügy és gazdaság területein. A továbbiakban röviden bemutatjuk a vagyonvédelem legismertebb módjait:

Magánvagyonkezelés

A vagyonkezelés egyik módja egy hivatásos vagyonkezelő alkalmazása. Ez lehet egy vagyonkezelő cég, bank, de akár egy független személy is. A vagyonkezelő célja, hogy az ügyfél vagyonát az egyéni preferenciáinak és kockázati profiljának megfelelően kezelje, ezáltal biztosítva a lehető legmagasabb hozamot. A vagyonkezelést végezheti egy bank vagy akár egy független vagyonkezelő.

Vagyonvédelem alapítványokon keresztül

Az alapítványok népszerű módja a vagyon hosszú távú védelmének és jótékonysági célokra való felhasználásának. Az alapítványt vagy maga a vagyonos személy hozhatja létre, vagy csatlakozhat egy már létező alapítványhoz. Előnye, hogy a vagyon jogilag elkülönül az örökösöktől, így adósságok vagy egyéb követelések nem veszélyeztethetik.

A vagyon szisztematikus elkerülésének köszönhetően az alapítványok segíthetnek ezt megvédeni lefoglalásokkal és más hitelezőkkel szemben.

Az angol nyelvterületeken ismert „Trust”-ok

A „trust”-ok, mint vagyinvédelmi módszerek, leginkább az egyesült Államokban és Nagy-Britanniában elterjedtek. Ez esetben a vagyonos személy a vagyonát egy vagyonkezelőre ruházza át, aki az ő nevében kezeli a vagyont. Előnyük, hoggy nagyfokú rugalmasságot és alkalmazkodóképességet biztosítanak az egyéni igényekhez, mivel általában maximálisan testre szabhatóak.

Biztosítás

A biztosítás szintén fontos eleme lehet a vagyonvédelemnek, hiszen egy tehetős személy bebiztosíthatja magát bizonyos kockázatok, mint például egy betegség, baleset vagy felelősség ellen, ezáltal csökkenthetve a vagyonvesztés mértékét és kockázatát.

Offshore konstrukciók

Az offshore konstrukciók a vagyonvédelem vitatott lehetőségei, mivel gyakran adóelkerüléssel vagy más illegális tevékenységekkel hozzák őket összefüggésbe. Ebben az esetben a vagyont egy alacsonyabb adókulcsú országba helyezik át, hogy minimalizálják az adóterhet, és megvédjék a vagyont a hitelezők vagy az állam hozzáférésétől. Az offshore konstrukciók használata azonban legális is lehet, ha a nemzeti és nemzetközi adótörvényekkel összhangban használják.

Felelősségbiztosítás

A felelősségbiztosítás célja, hogy megvédje a biztosítottat olyan esetekben, amikor egy adott harmadik fél felelősségre vonhatja és pénzügyi követelést érvényesíthet vele szemben.

Magánnyugdíjpénztár

A magánnyugdíjpénztár az a célja, hogy rendszeres kifizetésekkel kiegészítő jövedelemforrást biztosítson a nyugdíjba vonuláshoz. Keretében a biztosított hosszabb időn keresztül rendszeres járulékokat fizet a biztosítótársaságnak, amely cserébe vállalja, hogy egy bizonyos életkortól kezdve rendszeres nyugdíjkifizetést teljesít a biztosított személy részére.

Magán egészségbiztosítás

A magán egészségbiztosítás az orvosi kezelés és az orvosi ellátás költségeinek fedezésével védi a vagyont. Ezen konstrukciókat magáncégek kínálják és merőben különböznek a törvényes, állami egészségbiztosítástól. A kötelező egészségbiztosítással ellentétben a magán egészségpénztárak gyakran szélesebb körű és személyre szabható ellátásokat biztosítanak ügyfeleik részére.

Adóoptimalizálás

Az adóoptimalizálás a törvényes és jogszerű adókedvezmények és -csökkentések kihasználásával segíthet megvédeni a vagyont az adókkal szemben.

Fontos kihangsúlyozni, hogy ezen módszer az adófizetők jogos lehetősége arra, hogy csökkentsék az adóterheiket a törvények által engedélyezett keretek között, különböző jogi és pénzügyi stratégiákat alkalmazva.

Az adóoptimalizálás egy általánosan elfogadott gyakorlat, és nem azonos az adóelkerüléssel, amely törvényellenes módon jár el az adófizetési kötelezettség elkerülése érdekében. Számos formája létezik, ezek akár kombinálva is bevethetőek, ilyen például az adómentes megtakarítási tervek használata, az adómentes befektetések választása, az adómentes jövedelemforrások kihasználása, vagy a költségek csökkentése az adózás előtt, például adóköteles kiadások csökkentése által.